Producenci

Ostatnio przeglądane

Informacja

Obniżka! Ograniczenia kardiologiczne w sporcie amatorskim Zobacz większe

Ograniczenia kardiologiczne w sporcie amatorskim

PZWL:9788320061819

Nowy produkt

Wydanie: Warszawa, 1, 2020
Copyright: 2020
Wydawca: PZWL Wydawnictwo Lekarskie
Typ oprawy: miękka
Kategorie: Medycyna » Kardiologia i angiologia
Medycyna » Medycyna sportowa
Język wydania: polski
EAN: 9788320061819
Liczba stron: 216
Wymiary: 15.0x23.5cm

Więcej szczegółów

Produkt dostępny

111,20 zł brutto

-20%

139,00 zł brutto

Więcej informacji

Ograniczenia kardiologiczne w sporcie amatorskim
Ograniczenia kardiologiczne w sporcie amatorskim to unikatowa publikacja zawierająca konkretne i praktyczne wskazówki na temat postępowania z osobami mającymi problemy kardiologiczne a chcącymi uprawiać sport.

Książka powstała z inicjatywy i pod patronatem Sekcji Kardiologii Sportowej Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Napisana została przez grono ekspertów zajmujących się kardiologią sportową od wielu lat. Autorzy przedstawili najczęstsze problemy kardiologiczne, z jakimi może spotkać się lekarz zajmujący się pacjentami aktywnymi fizycznie.

Opieka nad osobami z chorobami sercowo-naczyniowymi, chcącymi uprawiać sport amatorski na ponadprzeciętnym poziomie, a ponadto pomoc w dobrze aktywności fizycznej i dyscyplin sportowych, które są dla tych osób wskazane, stanowi podstawę bezpiecznego uprawiania sportu w każdym wieku i z każdym schorzeniem. Niewłaściwie dobrany wysiłek fizyczny w przypadku współistniejącego schorzenia sercowo-naczyniowego może potencjalnie stanowić zagrożenie wystąpienia nagłej śmierci sercowej w czasie wysiłku.

Ograniczenia kardiologiczne w sporcie amatorskim to książka skierowana do lekarzy, nie tylko specjalistów medycyny sportowej i kardiologów, lecz także do lekarzy medycyny rodzinnej i inni specjalistów zajmujących się bezpośrednio sportowcami amatorami.

Korzyść z umiarkowanej aktywności fizycznej, w prewencji pierwotnej jak i wtórnej schorzeń cywilizacyjnych, ma swoją ugruntowaną pozycję w wytycznych  towarzystw naukowych. Sportowiec amator częściej utrzymuje zalecaną regularną aktywność fizyczną jednak nie zawsze potrafi wyznaczyć jej bezpieczne granice. Sekcja Kardiologii Sportowej PTK wydaje kolejną pozycję dotyczącą bezpieczeństwa uprawiania sportu przez sportowca amatora.  O ile kontuzja w większości przypadków nie stanowi zagrożenia dla życia, tak niewłaściwie dobrany wysiłek fizyczny w przypadku współistniejącego schorzenia sercowo-naczyniowego może zakończyć się „nagłym zgonem na boisku”. Autorzy, eksperci kardiologii sportowej, w zwięzły sposób przedstawili najczęstsze problemy kardiologiczne z jakimi może spotkać się lekarz zajmujący się pacjentami aktywnymi fizycznie. To cenna pozycja w bibliotece lekarza. Polecam ją jako podręcznik ułatwiający podejmowanie decyzji w konsultacjach sportowców amatorów.
Dr n. med. Jarosław Krzywański, Konsultant Województwa Mazowieckiego w dziedzinie Medycyny Sportowej Koordynator opieki medycznej kadry narodowej w COMS Triatlonista
Gdy poproszono mnie o napisanie recenzji książki „Ograniczenia kardiologiczne w sporcie amatorskim” przypomniałem sobie historię sprzed 15 lat, kiedy to powstawała Sekcja Kardiologii Sportowej. W Polskim Towarzystwie Kardiologicznym podnoszone były wtedy wątpliwości czy aby na pewno jest ona potrzebna. Działało już bowiem Polskie Towarzystwo Medycyny Sportowej, którego tradycje sięgały lat przedwojennych, a polscy kardiolodzy od wielu lat z sukcesami konsultowali polskich sportowców wyczynowych. Wysuwaliśmy otóż wtedy argument, że Polskie Towarzystwo Kardiologiczne powinno nie tylko konsultować kardiologicznie sportowców wyczynowych, ale także, a może przede wszystkim, powinno oceniać osoby z chorobami sercowo-naczyniowymi, chcące uprawiać sport amatorski na ponadprzeciętnym poziomie, a ponadto kardiolodzy powinni być pomocni w dobrze aktywności fizycznej i dyscyplin sportowych, które są dla tych osób wskazane a zarazem bezpieczne. Takie spojrzenie, które wtedy wydawało się raczej marzeniem przyszłości – dzisiaj wydaje się być bliskie zrealizowania. Sekcja Kardiologii Sportowej wydała w ubiegłym roku pozycję książkową zatytułowaną „Badania kardiologiczne sportowców amatorów”, teraz uzupełnia ją nową książkę - „Ograniczenia kardiologiczne w sporcie amatorskim”. Tak więc lekarze, nie tylko specjaliści medycyny sportowej i kardiolodzy, ale przede wszystkim lekarze medycyny rodzinnej i inni specjaliści zajmujący się często bezpośrednio sportowcami amatorami, otrzymują konkretne wskazówki praktyczne pomocne w postępowaniu z osobami mającymi problemy kardiologiczne, a chcącymi aktywnie uprawiać sport. Moje gratulacje dla Redaktorów książki, moje gratulacje dla Sekcji Kardiologii Sportowej (!).
Prof. dr hab. n. med. Marek Kuch, Przewodniczący Sekcji Kardiologii Sportowej PTK w latach 2011-2013 biegacz długodystansowy

30 innych produktów w tej samej kategorii: