Producenci

Ostatnio przeglądane

Informacja

Obniżka! Psychologia rodziny 2019 Zobacz większe

Psychologia rodziny 2024

PWNW:9788301180027

Nowy produkt

Psychologia rodziny
Wydanie: Warszawa, 1, 2024
Copyright: 2014
Redakcja naukowa: Iwona Janicka, Hanna Liberska
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN
Typ oprawy: twarda
Redakcja:    Iwona Janicka, Hanna Liberska
Język wydania:    polski
ISBN:    9788301180027
EAN:    9788301180027
Liczba stron:    682
Wymiary:    16.8x24.0cm
Waga:    1.23kg

Więcej szczegółów

Produkt dostępny

79,20 zł brutto

-20%

99,00 zł brutto

Więcej informacji

Psychologia rodziny
Rozwijamy się i jesteśmy kształtowani w rodzinie. Doświadczenia z niej wyniesione – dobre lub złe – wywierają niezatarty wpływ na nasze życie. By zrozumieć drugiego człowieka, odwołujemy się do jego historii rodzinnej. Żadnej sferze naszej egzystencji nie przypisujemy tak wielkiego znaczenia, jak życiu rodzinnemu.

A jednak odpowiedź na pozornie proste pytanie: czym właściwie jest rodzina?, nie jest łatwa, zwłaszcza współcześnie. Obserwujemy różnorodność form życia rodzinnego, wielość problemów, z jakimi zmagają się systemy rodzinne.

Zespół znakomitych polskich familiologów przygotował podręcznik, którego celem jest usystematyzowanie współczesnej wiedzy na temat rodziny. Znajdują się w nim informacje na temat:

funkcjonowania systemu rodzinnego – funkcji i ról rodzinnych, komunikacji i narracji rodzinnych, więzi, transmisji międzypokoleniowej;
nietradycyjnych form życia rodzinnego – rodzin zrekonstruowanych, adopcyjnych, wielokulturowych i innych;
problemów życia rodzinnego – choroby w systemie rodzinnym, problemów prokreacyjnych, przemocy;
współczesnych nurtów w terapii rodziny, rytuałów rodzinnych, pozytywnej psychologii rodziny.
Walorem tej monografii jest to, że stanowi ona nowe spojrzenie na różne problemy życia rodzinnego z perspektywy współcześnie zachodzących przemian społecznych oraz to, że w polskiej literaturze psychologicznej niewiele jest opracowań tak wieloaspektowo traktujących współczesne problemy życia rodzinnego.

(Z recenzji prof. Teresy Rostowskiej)

Redaktorzy naukowi:

Iwona Janicka – psycholog, doktor habilitowany, profesor nadzwyczajny w Uniwersytecie Łódzkim, z-ca dyrektora Instytutu Psychologii, kierownik Zakładu Psychologii Społecznej i Badań nad Rodziną, członek PTP. Zajmuje się badaniem relacji interpersonalnych osób będących w związkach kohabitacyjnych oraz tych żyjących w pojedynkę – singli. Jej zainteresowania naukowe obejmują również problemem równoważenia życia rodzinnego i zawodowego. Autorka ponad 70 publikacji naukowych w tym: 65 artykułów i rozdziałów w książkach, 2 monografii autorskich, redaktorka i współredaktorka 5 monografii naukowych. Do ważniejszych publikacji należą: Kohabitacja a małżeństwo w perspektywie psychologicznej (2006); Rodzice i dzieci w różnych systemach rodzinnych (2010); Satisfaction with marriage in the case of prenuptially cohabitating and non-cohabitating couples (2011); Poczucie dobrostanu u osób poślubionych, kohabitujacych i singli (2012); Małżeństwo dwóch karier – wyzwaniem czy zagrożeniem? (2014).

Hanna Liberska - psycholog, biolog, doktor habilitowany, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, kierownik Zakładu Psychologii Społecznej i Badań nad Młodzieżą, z-ca dyrektora Instytutu. Specjalizuje się w problematyce życia rodzinnego, psychologii rozwoju i edukacji. Autorka monografii Perspektywy temporalne młodzieży. Wybrane uwarunkowania (2004), redaktorka lub współredaktorka 10 monografii naukowych, w tym serii wydawniczej Current psychosocial problems in traditional and novel approache (2011, 2012, 2014), Relations in marriage and family: Genesis, quality and development (2011), Rodzina z dzieckiem niepełnosprawnym: możliwości i ograniczenia rozwoju (2011), Małżeństwo: męskość-kobiecość, miłość, konflikt (2001). Autorka i współautorka ponad 120 tekstów naukowych opublikowanych w języku polskim, angielskim i rosyjskim. Laureatka nagrody Ministra Edukacji Narodowej (1996). Członek PTP i ISRA. Inicjatorka powołania Środkowoeuropejskiego Centrum Badań nad Rodziną. Redaktor Naczelny Polskiego Forum Psychologicznego oraz członek Rady Naukowej Psychologii Rozwojowej, Novosibirsk State Pedagogical University Bulletin oraz Psychologii w szkole.

30 innych produktów w tej samej kategorii: